Pioneer Track & Field - 2007 Men's Outdoor Roster
Name | Events | Year | Hometown/High School |
Brian Adams | Hurdles, Jumps | Fr. | Muscoda, WI/Riverdale |
Greg Alleman | Distance | Fr. | Granville, IL/Putnam County |
Jon Balciar | Pole Vault, Sprints | Fr. | Medford, WI |
Eric Bakkum*** | Multi-Events | Sr. | Mount Hope, WI/River Ridge |
Adrew Barrette | Sprints | Jr. | Wauzeka, WI/Wauzeka-Steuben |
Matt Bischoff | Sprints | Fr. | Slinger, WI |
Ben Brooks | Weights | So. | Dixon, IL |
Adam Buss | Mid-Distance | So. | Franklin, WI |
Marc Claas | Distance, Mid-Distance | So. | Waukesha, WI/West |
Nathan Comer | Sprints | Fr. | DeWitt, IA/Central Clinton Community |
Robert Cook | Mid-Distance | Fr. | Custer, WI/Rosholt |
Tim Dahms | Distance | Fr. | Waukesha, WI/West |
Derek Dietmeier | Sprints | So. | Durand, IL |
Corey Digman* | Throws | So. | Platteville, WI |
Cody Egan | Sprints | So. | Davis, IL/Durand |
Tony Fontanini* | Pole Vault | Jr. | Onalaska, WI |
Jacob Friberg | Pole Vault | So. | Frederic, WI |
Tom Friederick | Throws | Fr. | Lancaster, WI |
Jason Garvens | Distance | Fr. | Byron, MN |
Cody Helgeson** | High Jump, Sprints | Jr. | Rosholt, WI |
Erik Helland | Jumps, Sprints | Fr. | La Crescent, MN |
Matt Hoefs | Distance | Fr. | Lewiston, MN |
Spencer Hollis | Pole Vault | Fr. | Freeport, IL |
Scott Howard* | Sprints, Pole Vault | So. | Princeton, IL |
Josh Kalsow | Throws | So. | Black Earth, WI/Wisconsin Heights |
Jake Kamps | Throws | Fr. | Darlington, WI/Belmont High |
Tony Kilburg* | Mid-Distance, Mid-Distance | So. | Bellevue, IA |
John Leuck* | Distance | Sr. | Cashton, WI |
Mike Mani*** | Sprints | Sr. | Mount Horeb, WI |
Brandon Maas | Multi-Events | Jr. | Appleton, WI/West |
Darrell Martin | Hurdles, Triple Jump | So. | Marathon, WI |
Chadd Mech | Throws | Fr. | Wittenberg, WI |
Darryl Meek | Sprints | Fr. | Chicago, IL/Rich Central |
Matthew Melancen | Sprints | Fr. | Pecatonica, IL |
Joshua Melby | Mid-Distance | So. | Montfort, WI/Iowa-Grant |
Dan Meyer* | Throws | So. | Eau Claire, WI/North |
Ben Neureuther | Sprints | So. | Hubertus, WI/Germantown |
Erik Oleson* | Sprints | So. | Mosinee, WI |
Aaron Rappl | Mid-Distance, Distance | So. | Neenah, WI/St. Mary Central |
Nate Richardson** | Mid-Distance | Sr. | Platteville, WI |
Mike Schmidt | Jumps | Fr. | Sauk City, WI |
Adam Schulte | Sprints | So. | Reedsburg, WI |
Austen Scudder* | Distance | Jr. | Verona, WI |
Derek Shuda | Jumps, Sprints | Fr. | Mosinee, WI |
Tyler Sigl** | Distance | Jr. | Seymour, WI |
Mitch Spees* | Hurdles, Sprints | So. | Poynette, WI |
Kyle Stangel** | Mid-Distance | Jr. | Sheboygan, WI/North |
Brian Steingraber*** | Throws | Sr. | New London, WI |
Michael Turdo | Mid-Distance | Fr. | Franklin, WI |
Dustin Vandermyde | Throws | Fr. | Morrison, IL |
Justin Washington | Throws | Fr. | Lisle, IL |
Andy Watters* | Sprints | So. | Boscobel, WI |
Aaron Whalen* | Long Distance | So. | Irma, WI/Tomahawk |
Ben Zizis** | Hurdles | Jr. | Cudahy, WI |
Head Coach: Jim Nickasch
Assistants: Tom Antczak (Distance), Spider Fromader (High Jump), Brian Marx (Jumps/Javelin), Don Osterday (Pole Vault), Andy Paulsen (Throws), John Penning(Multi-Events), Dan Schwamberger (Distance/Administrative), Andres Young (Multi-Events),
*=Number of Letters Won at UW-Platteville