2012-13 UW-Platteville Athletic Honors
NCAA Division III All-Americans
Chas Cross – Men’s Basketball
Jacob Dailey - Outdoor Track & Field
Deidre Dillman – Indoor Track & Field
Aaron Hrubes - Outdoor Track & Field
Stephanie Kirchner - Volleyball
Ian LaMere – Indoor Track & Field
Ryan McWethy – Football
Chas Spangenberg – Indoor Track & Field
Chas Spangenberg – Outdoor Track & Field
T.J. Valley – Indoor Track & Field
NCAA Division III National Qualifiers
Deidre Dillman – Indoor Track & Field
Tyler Henken - Wrestling
Aaron Hrubes – Indoor Track & Field
Ian LaMere – Cross Country/Indoor Track & Field
Chas Spangenberg – Indoor Track & Field
T.J. Valley – Indoor Track & Field
NCAA Division III All-Region
Chris Brown – Men’s Soccer (2nd team)
Brandon Chmiel – Men’s Soccer (2nd team)
Ian Christensen – Men’s Soccer (2nd team)
Chas Cross – Men’s Basketball (POY)
Stephanie Kirchner - Volleyball (1st Team)
Ian LaMere - Men’s Cross Country
Michael Prudisch (2nd team)
Joel Walden - Men’s Cross Country
NCAA Division III Region Coach of the Year
Enzo Fuschino
WIAC Player of the Year
Brandon Chmiel – Men’s Soccer
Chas Cross – Men’s Basketball
Michael Prudisch – Men’s Soccer
WIAC Coach of the Year
Enzo Fuschino – Men’s Soccer
All-WIAC
Ryley Bailey - Football (1st team)
Tony Berry - Football (2nd team)
Mike Boushley – Baseball (HM)
Chris Brown - Men’s Soccer (1st team)
Brandon Chmiel - Men’s Soccer (1st team)
Ian Christensen - Men’s Soccer (1st team)
Mark Ciszewski - Men’s Soccer (2nd team)
Bryce Corrigan - Football (2nd team)
Chas Cross - Men’s Basketball (1st team)
Danielle Cushley - Volleyball (HM)
Dave Daino - Football (2nd team)
Deidre Dillman - Indoor Track & Field (1st team)
Derek Fahrenkrug - Cross Country (2nd team)
Cole Ferguson - Wrestling (2nd team)
Ashlen Folkers - Softball (HM)
Casey Goffinet - Outdoor Track & Field (1st team)
Jason Henkins - Outdoor Track & Field (2nd team)
Aaron Hrubes - Outdoor Track & Field (1st team, 2nd team 2X)
Darren Hudziak - Outdoor Track & Field (2nd team)
Stephanie Kirchner - Volleyball (1st team)
Emily Kjos - Outdoor Track & Field (1st team)
Matt Kocak- Outdoor Track & Field (2nd team)
Bronzun Kyles - Football (2nd team)
Ian LaMere - Cross Country (2nd team)
Liz Lawinger - Women’s Basketball (HM)
Colleen Lowe - Softball (HM)
Brian Lurquin - Football (HM)
Tommy Magna - Football (2nd team)
Jake Manning - Men’s Basketball (HM)
Corey Marks - Football (1st team)
Hank McIvor - Football (HM)
Hunter McMahon - Men’s Soccer (2nd team)
Ryan McWethy - Football (1st team)
Caleb Mertens - Outdoor Track & Field (1st team)
Tyler Miller - Football (1st team)
Mark Niemann - Outdoor Track & Field (1st team)
Joradan Olp - Indoor Track & Field (2nd team)
Jordan Olp - Outdoor Track & Field (1st team)
Dan Poh - Outdoor Track & Field (2nd team)
Michael Prudisch - Men’s Soccer (1st team)
Alex Schaefer - Football (2nd team)
Nick Snyder - Football (1st team)
Chas Spangenberg - Outdoor Track & Field (2nd team)
Rob Stallion - Men’s Basketball (Defensive team)
Brad Streich - Men’s Soccer (2nd team)
T.J. Valley - Outdoor Track & Field (2nd team)
Joel Walden - Cross Country (HM)
Joel Walden - Outdoor Track & Field (2nd team)
Kellsey Welter - Golf (2nd team)
Trevor Whitehead - Football (2nd team)
Jacob Zilbar - Football (HM)
WIAC Player of the Week
Chas Cross – Men’s Basketball (3X)
John Kelly – Football
Ryley Bailey – Football
Bryce Corrigan – Football (2X)
Ryan McWethy – Football
Zach Litchfield – Football (2X)
Nick Karleski – Football
Mark Ciszewski – Men’s Soccer
Brandon Chmiel – Men’s Soccer
Mbodje Sarr – Men’s Soccer (2X)
Ian Christensen – Men’s Soccer
Michael Prudisch – Men’s Soccer
Jake Coxey – Men’s Soccer
Brad Streich – Men’s Soccer
Chas Spangenberg – Men’s Indoor Track & Field
Aaron Hrubes – Men’s Outdoor Track & Field
Deidre Dillman – Women’s Indoor Track & Field
Stephanie Kirchner – Volleyball (2X)
LeeAnn Mizgalski - Volleyball
WIAC All-Sportsmanship Team
Derek Fahrenkrug - Men’s Cross Country
Kevin Fessler - Baseball
Megan Knutson - Women’s Cross Country
Marcus Jackson – Men’s Basketball
Claire Poad - Women’s Basketball
Paul Reit - Football
Kelsey Lieving - Golf
Caleb Sedlacek - Men’s Soccer
Meghan Macy - Women’s Soccer
Carley Rote - Softball
Preston Baker - Men’s Indoor Track & Field
Keturah Vangen - Women’s Indoor Track & Field
Jordan Old - Men’s Outdoor Track & Field
Chelsea Delzer - Women’s Outdoor Track & Field
Rachel Oldenburg - Volleyball
Cole Ferguson - Wrestling