2011-12 UW-Platteville Athletics Honors
NCAA All-American
Deidre Dillman – Outdoor Track & Field
Ben Farrell – Indoor Track&Field
Ben Farrell – Outdoor Track & Field
Casey Goffinet – Outdoor Track & Field
Aaron Hrubes – Outdoor Track & Field
Briana Kaiser – Volleyball
Patrick Klein – Indoor Track&Field
Ace McCarty – Indoor Track&Field
Jordan Olp – Outdoor Track & Field
Lynn Oyawiri – Outdoor Track & Field
T.J. Valley – Indoor Track&Field
CoSIDA/Capital Academic All-America
Ann Tank – Track & Field
Coaches Association All-Academic
Jackie Cahill – Track & Field
Deidre Dillman – Track & Field
Ben Farrell – Track & Field
Danielle Kunkel – Track & Field
Aaron Loferski – Track & Field
Ann Tank – Track & Field
Jake Wiederholt – Track & Field
NCAA III All-Region
Danielle Kunkel – Cross Country
Anthony Swimm – Cross Country
NCAA III National Qualifiers
Deidre Dillman – Indoor Track&Field
Ben Farrell – Indoor Track&Field
Patrick Klein – Indoor Track&Field
Danielle Kunkel – Cross Country
Ace McCarty – Indoor Track&Field
Carshella Porter – Indoor Track&Field
Anthony Swimm – Cross Country
Ann Tank – Indoor Track&Field
T.J. Valley – Indoor Track&Field
T.J. Wunnicke – Wrestling
NCAA Most Falls Award
T.J. Wunnicke – Wrestling
WIAC Judy Kruckman Scholar-Athlete of the Year
Ann Tank – Indoor Track&Field
Ali Sikic – Volleyball
All-WIAC
Darin Blaser – Football (2nd Team)
Zak Brinkman – Football (2nd Team)
Matt Borneman – Cross Country (2nd Team)
Jackie Cahill – Outdoor Track&Field (1st, 2nd Team)
Brandon Chmiel – Men’s Soccer (1st Team)
Bill Clift – Cross Country (2nd Team)
Adam Cook – Football (2nd Team)
Deidre Dillman – Indoor Track & Field (1st Team)
Deidre Dillman – Outdoor Track & Field (1st, 2nd Team, 2X)
Ben Farrell – Indoor Track & Field (1st, 2nd Team)
Derek Fahrenkrug – Cross Country (2nd Team)
Ashlen Folkers – Softball (H.M.)
Colton Friemuth – Football (2nd Team)
Casey Goffinet – Outdoor Track&Field (1st Team)
Aaron Hrubes – Indoor Track&Field (2nd Team)
Aaron Hrubes – Outdoor Track&Field (1st Team)
Natalie Jozik – Outdoor Track&Field (1st Team)
Briana Kaiser – Volleyball (1st Team)
Trevor Kattre – Baseball
Patrick Kessenich – Indoor Track&Field (2nd Team)
Stephanie Kirchner – Volleyball (1st Team)
Patrick Klein – Indoor Track&Field (2nd Team, 2X)
Jared Kuehl – Men’s Soccer (2nd Team)
Danielle Kunkel – Cross Country (1st Team)
Danielle Kunkel – Outdoor Track & Field (1st, 2nd Team)
Liz Lawinger – Women’s Basketball (H.M.)
Zach Litchfield – Football (2nd Team)
Colleen Lowe – Softball (H.M.)
Corey Marks – Football (1st Team)
Chantal McReynolds – Softball (1st Team)
Ryan McWethy – Football (1st Team)
Mark Niemann – Outdoor Track & Field (1st Team)
Jordan Olp – Outdoor Track&Field (1st Team)
Bill Oppriecht – Baseball
Lynn Oyawiri – Outdoor Track&Field (1st Team)
Carshella Porter – Indoor Track & Field (1st Team)
Carshella Porter – Outdoor Track&Field (2nd Team)
Michael Prudisch – Men’s Soccer (2nd Team)
Chad Roscoe – Football (H.M.)
Nathalie Schattner – Softball (H.M.)
Ali Sikic – Volleyball (1st Team)
Nick Snyder – Football (2nd Team)
Brett Stangel – Men’s Basketball (1st Team)
Anthony Swimm – Cross Country (1st Team)
Ann Tank – Cross Country (H.M.)
Ann Tank – Indoor Track & Field (1st, 2nd Team)
Ann Tank – Outdoor Track&Field (1st, 2nd Team)
Adam Theis – Baseball
T.J. Valley – Indoor Track & Field (2nd Team)
Lee Vlasak – Football (H.M.)
Kim Wellnitz – Women’s Basketball (H.M.)
Jake Wiederholt – Football (1st Team)
Stephanie Wyss – Indoor Track & Field (1st Team)
Matthew Ziegler – Indoor Track&Field (2nd Team)
Jacob Zilbar – Football (H.M.)
WIAC Players of the Week
Zak Brinkman – Football
Brandon Chmiel – Men’s Soccer
Sarah Eck – Women’s Soccer
Trevor Kattre – Baseball
Stephanie Kirchner – Volleyball
Jared Kuehl – Men’s Soccer
Zach Litchfield – Football
Aaron Loferski – Football
Ryan McWethy – Football
Levi Ney – Baseball
Ali Sikic – Volleyball
Nick Snyder – Football
Ann Tank – Cross Country (2X)
T.J. Wunnicke – Wrestling (3X)
Matt Weik – Men’s Basketball