2022-2023 Awards
WIAC Athletes of the Week
Sam Smith - Football (9/7/22)
Justin Blazek - Football (9/13/22)
Nathan Shackelford - Football (9/13/22)
Bri Gartner - Volleyball (9/27/22)
Lydia Smith - Women's Soccer (10/4/22)
Markie Ash - Golf (10/4/22)
Andrew Schweigert - Football (10/11/22)
Will Lawrence - Football (10/18/22)
Sean McMillan - Football (10/18/22)
Emma Ball - Women's Soccer (10/18/22)
Colton Ingram - Football (10/25/22)
Addison Morris - Women's Cross Country (10/25/22)
Nathan Wynsma - Wrestling (11/22/22)
Logan Pearson - Men's Basketball (1/10/23)
Tyler Hannah - Wrestling (1/24/23)
Ella Mackiewicz - Women's Basketball (1/24/23)
Ella Mackiewicz - Women's Basketball (2/21/23)
Charlie Breen - Baseball (3/7/23)
Justin Eichler - Men's Track and Field (4/4/23)
Claire Bakkestuen - Softball (4/4/23)
Isaac Bixby - Baseball (4/18/23)
Will Lawrence - Men's Track and Field (4/18/23)
Will Lawrence - Men's Track and Field (5/2/23)
Coast-To-Coast Student-Athlete of the Week
Clayton Mobile - Men's Soccer (9/12/22)
Jack Gentilli - Men's Soccer (9/19/22)
Sebastian Carranza - Men's Soccer (10/3/22)
Brant Mueller - Men's Soccer (10/3/22)
Judy Kruckman Scholar-Athlete Award
Markie Ash - Women's Golf
All-WIAC
Lydia Smith - Women's Soccer
Emma Carlson - Volleyball
Kierney McDonald - Volleyball
Justin Blazek - Football (First Team)
Sam Smith - Football (First Team)
Tyler Bacon - Football (Second Team)
Colton Ingram - Football (Second Team)
Aidan Tyk - Football (Second Team)
Andrew Schweigert - Football (Second Team)
Ben Wilson - Football (Honorable Mention)
Aidan Sproule - Football (Honorable Mention)
Dayne Friday - Football (Honorable Mention)
Samuel Tausz - Football (Honorable Mention)
Logan Pearson - Men's Basketball
Ella Mackiewicz - Women's Basketball (Honorable Mention)
Brynlee Nelson - Women's Basketball (Honorable Mention)
Markie Ash - Women's Golf (Second Team)
Justin Fago - Baseball (First Team)
Grant Mullins - Baseball (Honorable Mention)
Melissa Dietz - Softball (First Team)
Claire Bakkestuen - Softball (First Team)
Taylor Roughen - Softball (First Team)
WIAC All-Sportsmanship
Anna Spindle - Women's Soccer
Taylor Blake - Volleyball
Gerrit Schomaker - Football
Brad Nies - Men's Basketball
Danyelle Waldera - Women's Basketball
Johnathon Hamman - Baseball
Kendall Drake - Softball
WIAC Defensive Player of the Year
Justin Blazek - Football
WIAC All-Defense
Logan Pearson - Men's Basketball
All-Coast-to-Coast
Danny Gutzwiller - Men's Soccer (First Team)
Jack Gentilli - Men's Soccer (First Team)
Clayton Lautenschlaeger - Men's Soccer (First Team)
Konrad Ziaja - Men's Soccer (Second Team)
Alester Dawson - Men's Soccer (Second Team)
WIAC Newcomer of the Year
Kierney McDondald - Volleyball
Ella Mackiewicz - Women's Basketball
Melissa Dietz - Softball
WIAC Position Player of the Year
Melissa Dietz - Softball
Coast-to-Coast Rookie of the Year
Danny Gutzwiller - Men's Soccer
National Qualifiers
Tyler Hannah - Wrestling
Aiden Brosinski - Wrestling
Justin Eichler - Track & Field (Indoor & Outdoor)
Ben Veverka - Track & Field (Indoor & Outdoor)
Brenna Noon - Track & Field (Indoor & Outdoor)
Daniel Inyang - Track & Field (Outdoor)
Will Lawrence - Track & Field (Outdoor)
McKade Jelinek - Track & Field (Outdoor)
All-Americans
Tyler Hannah - Wrestling
Justin Eichler - Track & Field (Indoor & Outdoor)
Daniel Inyang - Track & Field (Outdoor)
Will Lawrence - Track & Field (Outdoor)
NWCA Scholar All-Americans
Tyler Hannah - Wrestling
Nathan Wynsma - Wrestling
Zach Thompson - Wrestling
Brett Schoenherr - Wrestling
Coy Ruess - Wrestling
Academic All-District
Colton Ingram - Football
Samuel Tausz - Football
Gerrit Schomaker - Football
Brandon Molldrem - Baseball
Mitchell McLaughlin - Baseball
Jake Schneider - Baseball
Isaac Bixby - Baseball
Brady Hoppert - Baseball
Claire Bakkestuen - Softball
Amanda Stanczuk - Softball
Brett Schoenherr - Wrestling
Nathan Wynsma - Wrestling
Coy Ruess - Wrestling
Josie Alm - Women's Golf
Markie Ash - Women's Golf
D3Football All-Region Team
Justin Blazek - Football (First Team)
Sam Smith - Football (Third Team)
Andrew Schweigert - Football (Third Team)
D3Football Region Defensive Player of the Year
Justin Blazek - Football
D3Football All-American
Justin Blazek - Football (Third Team)
D3Hoops Newcomer of the Year
Ella Mackiewicz - Women's Basketball
D3Hoops All-Region
Logan Pearson - Men's Basketball (Second Team)
NABC All-Region
Logan Pearson - Men's Basketball (Second Team)
Associated Press Division III All-American
Justin Blazek - Football (Second Team)
American Football Coaches Association Division III All-American
Justin Blazek - Football (First Team)
National Fastpitch Coaches Association Division III All-American
Melissa Dietz - Softball
National Fastpitch Coaches Association Division III All-Region
Melissa Dietz - Softball
College Sport Communicators Academic All-Region
Jacob Keller - Men's Soccer
College Sport Communicators Academic All-American
Jacob Keller - Men's Soccer
United Soccer Coaches All-Region
Jack Gentilli - Men's Soccer (Second Team)